Psikolojik destek almadan önce;
♣ Seans öncesinde sizi seansa götüren sorunun ne olduğunu tespit edin.
Beni rahatsız eden olay / olgu ne? Kendimi şu anki durumumdan daha iyi hissetmem için neye ihtiyacım var? Seanslar bana ne kazandırmalı? gibi soruları kendinize sorun.

♣ Sorun hakkında alanında uzman meslek elemanından yardım alın.
Koruyucu ruh sağlığı bir çok farklı meslek dalının bir bileşeni, ancak sorun spesifiktir. Randevu almadan önce lütfen yakın çevrenizdeki uzmanları internet üzerinden araştırın. Bugüne kadarki çalışma deneyimi, hakkındaki yorumlar uzmanın size yardım edip edemeyeceği konusundaki düşüncenizi netleştirecektir. Unutulmamalıdır ki koruyucu ruh sağlığı alanında mükemmel uzman yoktur. Danışmanlık karşılıklı iletişim ve etkileşime bağlı bir uygulama olduğundan bir arkadaşınıza memnuniyet kazandırmış olan bir uzman, size yardım edemeyebilir. İlk seans sonunda o uzmanın size yardım edemeyeceğini anladığınızda bunu samimiyetle “Sizinle çalışmak istemiyorum.” şeklinde ifade edin. Egolarından sıyrılmış olan bir uzman, bunu saygı ile karşılayacaktır.

♣ İletişimde olun.
Çalışmaya karar verdiğiniz uzmana ulaşılabilirliğin kolay olması sizin için avantajdır. Sadece seanstan seansa bir araya geldiğiniz, seans arasındaki günlerde bihaber olacağınız uzmanın, yaşantınız üzerine deneyiminin azalacağı bir gerçektir. Bu noktada karşınızdaki uzmanın tek danışanının siz olmadığınızı unutmamanızda da fayda var.

♣ Bilgi Alın
Programlama değişim ilk basamağıdır. Uygulanacak destek metodu, hazırlanacak olan müdahale planının süresi, seans ücreti ve seansların sıklığı hakkında ilk randevu sonrasında mutlaka bilgi edinin.